Ką įdomu ir svarbu žinoti apie tauriuosius metalus

Įrašas patalpintas:

Kategorijos: Sužadėtuvės

Ką įdomu ir svarbu žinoti apie tauriuosius metalus

Juvelyrinių dirbinių sritį supa pačios įstabiausios ir kartais net labai mistinės istorijos. Tai pasaulis, kuriame dominuoja prabanga, grožis, simbolizmas ir didžiulė įvaizdžio svarba. Ir visa tai yra neatsiejama nuo tauriųjų metalų, apie kuriuos norisi pakalbėti plačiau, todėl siūlome jums susipažinti su įdomia informacija apie šiuos metalus.

Taurieji metalai

Taurusis metalas yra natūralus, pakankamai retas, atsparus korozijai ir oksidacijai drėgname ore, todėl yra didelę ekonominę vertę turintis metalas. Kalbant apie tauriuosius metalus, pirmiausia norisi paminėti auksą, sidabrą ir platiną, kurie yra populiariausi ir visiems labiausiai žinomi spalvotieji metalai. Tačiau tauriųjų metalų sąrašas šiais paminėtais metalais tikrai nesibaigia, nes jų iš tikrųjų yra kur kas daugiau. Iš kitų spalvotųjų metalų verta paminėti paladį, rodį, rutenį, osmį ir iridį.

Auksas

Auksas yra unikalus taurusis metalas. Jo išskirtinumas tame, kad jis yra vienas iš nedaugelio metalų, kurie nėra sidabrinės, pilkos ar baltos spalvos. Jau gilioje senovėje auksas buvo labai vertinamas ir plačiai naudojamas ne tik mene ir juvelyrikoje, bet ir kaip valiuta. Auksas yra labai minkštas metalas ir su kitais metalais jis nereaguoja.

Didžioji dalis Žemėje natūraliai atsiradusio aukso yra jos branduolyje, tačiau manoma, kad auksas (kaip ir daugelis kitų spalvotųjų metalų), į Žemę pateko kartu su meteoritais, kurie nukrito prieš milijardus metų. Pavyzdžiui, Vredeforto krateris, kurio skersmuo yra apie 300 km, yra laikomas didžiausiu smūginiu krateriu Žemėje. Manoma, kad būtent dėl šio kraterio Pietų Afrikoje Vitvatersrando baseinas tapo viena didžiausių aukso radaviečių visoje Žemėje. Tačiau auksas Žemės gelmėse padengtas lava glūdėjo ir iki tol.

Auksas paprastai būna 9, 12, 18 ir 24 karatų. 9 karatų auksas yra 37,5 % grynumo, kai tuo tarpu 18 karatų auksas yra 75 % grynumo. Likę 25 % yra sudaryti iš skirtingų metalų, kurie sutvirtina lydinį ir paverčia jį patvaresniu bei ilgaamžiškesniu. Grynas auksas yra ryškiai geltonos spalvos. Tuo tarpu kitų spalvų auksas yra išgaunamas lydinyje naudojant ir kitus metalus.

Auksiniai papuošalai

Platina

Juvelyrinių dirbinių gamyboje yra naudojama pati gryniausia platina. Skirtingai nei auksas ar sidabras, kurių sutvirtinimui reikia naudoti ir kitus metalus, platina natūraliai yra labai tvirtas taurusis metalas. Dėl šios priežasties platina yra sunkesnis ir, žinoma, brangesnis spalvotasis metalas. Pavyzdžiui, 18 karatų platina kainuoja net du kartus daugiau nei tokio paties svorio auksas.

Paprastai platina būna tiesiog skirtingų karatų, o ne skirtingų spalvų, kaip kad kiti taurieji metalai. Juvelyriniai papuošalai iš platinos yra itin patvarūs, ilgaamžiai ir nesibraižo, todėl jų priežiūra yra labai nesudėtinga. Ir nors platina labai dažnai naudojama sužadėtuvių ir vestuviniams žiedams, šis taurusis metalas taip pat neretas pasirinkimas ir kitų juvelyrinių dirbinių gamyboje.

Plačiau apie platiną skaitykite:Platina – sidabriško baltumo spalvos taurusis metalas

Sidabras

Sidabras ir nėra toks vertingas kaip auksas ar platina, tačiau šis spalvotasis metalas taip pat turi pakankamai daug privalumų. Iš kitų metalų jis išsiskiria tuo, kad yra labiausiai laidus elektrai ir turi didžiausią šviesos atspindžio galią. Sidabro panaudojimo sričių yra be galo daug – pradedant pinigų gamyba ir baigiant fotografija, o ką jau kalbėti apie nuostabius juvelyrinius dirbinius, kurie gaminami iš šio spalvotojo metalo.

Kaip ir aukso atveju, sidabras yra kelių skirtingų rūšių, tačiau didžiausias dėmesys yra skiriamas sidabro grynumui, o ne spalvai. Sidabras yra klasifikuojamas ne pagal karatus, o pagal pavadinimus. Populiariausias ir dažniausiai naudojamas yra 925 prabos sidabras, kurį sudaro 92,5 % sidabro ir 7,5 % vario. Kitų rūšių sidabras yra pavadintas pagal jo kilmę. Pavyzdžiui, Britanijos sidabras yra 95,84 % grynumo ir iki 1697 m. Didžiojoje Britanijoje buvo laikomas standartu.

Originali juvelyrika

Pabaigai

Kiekvienas taurusis metalas turi savitą istoriją ir unikalų žavesį, kuris nepalieka abejingų, todėl nieko nuostabaus, kad taurieji metalai tūkstančius metų buvo labai svarbia žmonijos istorijos dalimi, kuri vertinama ir branginama iki šių dienų.