10 faktų apie visų dievinamus papuošalus

Įrašas patalpintas:

Kategorijos: Sužadėtuvės

10 faktų apie visų dievinamus papuošalus

Papuošalai visais laikais žmonijos istorijoje vaidino labai svarbų vaidmenį. Tiesą sakant, kūno puošyba įvairiais ornamentais mena netgi senesnius laikus nei pirmieji rašytiniai istoriniai šaltiniai. Ar tai būtų kriauklės, ar spindintys deimantai – žmonija visuomet vertino šių natūralios gamtos mums siūlomų stebuklų grožį. Todėl labai įdomu ir verta artimiau susipažinti su papuošalų istorija.

Seniausias papuošalas

Seniausio rasto papuošalo amžius yra apie 100 000 metų. Tikriausiai daugelis žmonių pamanytų, kad tai buvo deimantai ar kiti brangakmeniai. Tačiau iš tikrųjų seniausias papuošalas buvo paprasčiausi karoliai, pagaminti iš kriauklių.

Pirmasis deimantas

Pirmasis deimantas buvo rastas Indijoje dar IV amžiuje. Deimantai netrukus tapo ypač vertinamais dėl to, kad buvo itin tvirti ir nuostabiai spindintys. Iki XVIII a. žmonės manė, kad Indija yra vienintelė šalis pasaulyje, kurioje gali būti randami deimantai, tačiau 1866 m. daugiau nei 21 karato deimantas buvo rastas Pietų Afrikoje. Paskui Pietų Afrika tapo viena didžiausių deimantų tiekėjų pasaulyje.

Populiariausias brangakmenis sužadėtuvių žiedams

Nuo XX a. deimantų populiarumas ėmė labai sparčiai augti, ir jie tapo populiariausiais brangakmeniais visame pasaulyje. Šiandien daugiau nei 80 % porų nusprendžia pasirinkti sužadėtuvių žiedus su deimantais. Tai yra labai reikšmingas augimas, atsižvelgiant į tai, kad dar 1939 m. deimantinius sužadėtuvių žiedus pasirinkdavo vos 10 % porų. Visi kiti brangakmeniai kartu sudaro apie 13 % visų pasirenkamų sužadėtuvių žiedų.

Opalas

Iki XVIII a. opalai buvo labai vertinami ir vieni populiariausių brangakmenių visoje Europoje. Tačiau tuomet seras Valteris Skotas parašė novelę „Gėjeršteino Ana“, kurioje pasakojama, kad pagrindinės veikėjos turėto opalo ugnis buvo užgesinta palietus švęstu vandeniu. Neilgai trukus po to moteris mirė. Pasirodžius šiai novelei, opalas labai greitai prarado savo iki tol turėtą didelį populiarumą, nes buvo imtas tapatinti su brangakmeniu, nešančiu nesėkmę. Net ir šiomis dienomis opalas neretai yra siejamas su nesėkmėmis.

Didžioji dalis perlų yra dirbtinai auginti

XX a. pradžioje prasidėjo dirbtinis perlų auginimas komerciniais tikslais. Dėl šios priežasties perlai tapo labai lengvai pasiekiami kiekvienam vartotojui. Net ir šiomis dienomis beveik visi rinkoje siūlomi perlai yra dirbtinai auginti.

Perlai

Vieninteliai brangakmeniai, kurie gaminasi gyvuose gyvūnuose (moliuskuose), yra perlai. Tai organinės kilmės brangakmeniai.

Rubinas ir safyras

Saulės apšviestas safyras gali žėrėti visomis spalvomis išskyrus raudoną. Taip yra todėl, kad raudoni safyrai yra žinomi kaip rubinai. Tuo tarpu išskyrus jų pavadinimą ir spalvą šie du brangakmeniai yra beveik vienodi.

Deimantų auginimas

XX a. šeštajame dešimtmetyje mokslininkams sėkmingai pavyko išauginti pirmuosius deimantus laboratorijos sąlygomis. Taip buvo sukurta aplinkai draugiška, nebrangi ir greita alternatyva iškastiniams deimantams. Šiandien sintetinių deimantų rinka yra itin didelė ir nuolat besiplečianti.

Gintaras yra fosiliniai sakai

Gintaras susiformavo sustingus spygliuočių augalų sakams. Taigi, gintaras yra visiškai organinės kilmės mineralas. Jį sudaro anglis, deguonis ir vandenilis. Gintaro amžius gali būti labai įvairus – nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų milijonų metų. Pats jauniausias yra Baltijos gintaras, o seniausias gintaras, kuris susiformavo karbono periode, yra randamas JAV.

Platina yra labai reta

Platina yra kur kas retesnė už visus kitus tauriuosius metalus. Platinos kasmet yra iškasama 15 kartų mažiau nei aukso ir net 100 kartų mažiau nei sidabro. Sakoma, kad kasmet iškasamos platinos kiekis sutilptų į vidutinio dydžio svetainę.