Sužadėtuvių žiedas: ant kurios rankos piršto nešioti?

Įrašas patalpintas:

Kategorijos: Sužadėtuvės

Sužadėtuvių žiedas: ant kurios rankos piršto nešioti?

Sužadėtuvės – ypatinga proga, dažnai sukelianti nemažai nerimo ketinantiems pasipiršti. Kai jau, regis, esate suplanavę viską iki smulkmenų ir beliko išgirsti lemtingąjį „taip“, šio žodžio įtvirtinimui belieka mylimąjai užmauti jos išsvajotą žiedą. Tačiau ar žinote ant kurios rankos piršto reikia mauti sužadėtuvių žiedą? Ir kaip sužadėtuvių žiedo vieta įprasmina būsimą santuoką? Dote.lt juvelyrų komanda pateikia išsamius paaiškinimus apie tai kaip ir kodėl mūvimi meilę simbolizuojantys žiedai. 

Kodėl Vakaruose žiedas paprastai nešiojamas ant dešinės rankos?

Tradicija būsimą meilės susijungimą simbolizuojančius žiedus nešioti ant dešinės rankos labiausiai paplitusi Vakarų šalyse. Šį pasirinkimą istoriškai lėmė tai, jog lotynų kalba „kairė“, reiškia „blogas“. Būtent dėl šios priežasties kairiąją ranką kai kurie laikė nelaiminga, tad sužadėtuvių žiedus rinkosi dėti ant dešinės rankos.

Tačiau ne visos šalys pasikliauja šiuo prietaru, tarkime, Čilėje iki vedybų žiedai nešiojami ant dešinės rankos, na o po santuokos keičiami ant kairės rankos. Čilėje, beje, taip pat kaip ir Švedijoje, sužadėtuvių žiedus gauna ne tik būsimos nuotakos, bet ir vyrai. Svarbu paminėti, jog kai kuriose šalyje ne tik sužadėtuvių žiedai dovanojami kaip artėjančių vestuvių ceremonijos ženklas. Pavyzdžiui, tradiciškai Kinijoje vietoje sužadėtuvių žiedų,  mainomasi pinigais ar kitomis dovanomis.

Ar būtinai reikia nešioti sužadėtuvių žiedą ant bevardžio piršto?

Daugelyje Vakarų šalių tradicija nešioti sužadėtuvių žiedą ant ketvirtojo kairiosios rankos piršto atėjusi iš senovės Romėnų kultūros. Jie tikėjo, kad šis pirštas turi veną, einančią tiesiai į širdį, „Vena Amoris“, reiškiančią „meilės veną“. Manant, kad širdis yra emocijų centras, tai buvo geriausias pirštas, ant kurio galima nešioti būsimos meilės susijungimo simbolį – sužadėtuvių žiedą. 

Kai sužadėtuvių žiedas jau turi savo vietą, neišvengiamai pradedamas vestuvių planavimo etapas. Tačiau kaip keičiasi vestuvinio žiedo vieta ant rankos ir kur jį reikės užmauti ceremonijos metu? Skaitykite toliau ir sužinokite ant kurios rankos bei piršto mūvimas vestuvinis žiedas.

Vestuviniai žiedai: ant kurios rankos piršto nešioti?

Vestuvinių žiedų apsikeitimo tradicija skaičiuojama prasidėjusi prieš maždaug 4800 metų. Kilusi iš senovės Egipto, žiedo reikšmė išlieka svarbi ir šiandien – apskritimas, neturėdamas nei pradžios, nei pabaigos, simbolizuoja amžinybę. Įprastai vestuvių žiedas dedamas ant ketvirtojo, kairės rankos piršto. Tačiau laikui bėgant vestuvinių žiedų nešiojimo etiketo taisyklės blanksta ir iš tiesų nėra blogo pasirinkimo kur ir kaip mūvėti ceremonijos žiedus. Tai aktualu ir Lietuvoje, nors mūsų šalyje dešinės rankos bevardis pirštas vis dar yra dažniausia vestuvinio žiedo vieta, rankos pasirinkimas iš tiesų priklauso nuo jūsų. Atsižvelkite į tai, jog žiedas bus ant jūsų rankos kiekvieną dieną, tad netūrėtų trukdyti atlikti įprastų veiksmų, ypač jei yra kampuotos formos ar puoštas brangakmeniais. Nėra taisyklių ir iš kokio metalo turi būti jūsų vestuviniai žiedai, taip pat, ar jie turėtų būti vienodi ar ne. Galite pasirinkti paprastas ar sudėtingesnes žiedų formas su akmenimis ar piešiniais. Neretai poros renkasi žiedus suasmeninti, išgraviruodami juos vestuvių data, vardais, ar svarbiomis frazėmis.

Pirštų, ant kurių mūvimi žiedai, reikšmės

Pirštų skaičiai

Žiedo nešiojimas iš esmės nėra tik puošiantis aksesuaras, tačiau taip pat yra glaudžiai susijęs su simboliais, priklausančiais nuo tam tikro piršto. Kaip jau minėjome, tiek sužadėtuvių tiek vestuvių proga dovanojamiems žiedams tradicijos turi vis mažiau įtakos. Pateikiame reikšmes visų pirštų ant kurių mūvimi žiedai, tam, jog galėtumėte pasirinkti kur mūvėti tiek susijungimą simbolizuojančius žiedus, tiek kasdienius. 

Ant smiliaus (4) mūvimas žiedas daugumoje kultūrų neturi religinių ar kultūrinių asociacijų, skirtingai nei bevardis pirštas. Iš astrologinės pusės, smilius siejamas su intelektu bei gudrumu. Tuo tarpu, išskyrus jau paminėtas asociacijas su meile, bevardis (3) pirštas taip pat susijęs su kūrybiškumu ir grožiu. Vidurinysis (2) pirštas, dėl savo centrinės padėties yra laikomas pusiausvyros ir atsakomybės simboliu bei siejamas su Saturno planeta. Žiedas, dėvimas ant rodomojo (1) piršto, istoriškai, dažnai nurodydavo žmogaus giminystės ryšius, o taip pat socialinę padėtį. Kai kuriose Europos vietose žmonėms, žemesniems nei tam tikras rangas, iš tikrųjų buvo draudžiama nešioti žiedus, nes jie žymėjo konkrečią šeimą ar statusą. Astrologinė rodomojo piršto asociacija yra Jupiteris, kuris simbolizuoja galią, lyderystę ir valdžią. Daugelyje visuomenių nykščio (T) žiedas yra turto ar įtakos ženklas, tad jie dažniausiai būna platūs bei puošnūs, jog būtent tai atspindėtų. 

Dote.lt komanda pažymi, jog dabartinėje visuomenėje rankos bei piršto pasirinkimas sužadėtuvių ar vestuvių žiedui, kinta nuo asmeninio tradicijų, kultūros ar religijos įsitikinimų. Todėl raginame nebūtinai sekti jau nusistovėjusiomis normomis, tačiau atsižvelgti į savo patogumą ir individualų šio meilės simbolio suvokimą.